Bezpieczeństwo hasła jest tak samo ważne jak jego siła. Jeżeli jesteśmy w stanie zapamiętać wszystkie silne hasła jakie są nam potrzebne to wydaje na się, że możemy mieć pewność iż jest ono bezpieczne. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna.
Ponieważ ciężko jest zapamiętać wszystkie hasła zwłaszcza, jeżeli są one często aktualizowane to warto pomyśleć o wykorzystaniu do tego zadania programu, który za nas będzie pamiętał, i przechowywał hasła.
Nie warto korzystać z aplikacji internetowych oferujących przechowywanie haseł, jest to bardzo niebezpieczne ponieważ potencjalny napastnik chętniej zaatakuje serwis przechowujący dany setki (albo nawet tysięcy) użytkowników, do kilku (kilkunastu) serwisów (w tym banków i danych płatniczych dla kart kredytowych), niż pojedynczy komputer w celu wykradzenia danych pojedynczej osoby. Po prostu jest to dla niego czasowo nie opłacalne.
Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie aplikacji dedykowanej dla naszego systemu operacyjnego (niezależnie od tego czy korzystamy z komórki, czy z komputera). Aplikacja taka powinna się cechować bezpiecznym przechowywaniem haseł, a nie tylko możliwością ich przechowywania i łatwego odszukiwania i kopiowania (podobną funkcjonalność można by przecież osiągnąć korzystając ze zwykłego pliku dowolnego arkusza kalkulacyjnego, ale bezpieczeństwo tak przechowywanych haseł można by poddać w wątpliwość).
Przykładami bezpiecznych aplikacji, jakie można wykorzystać są:
KeePass Password Safe, Access Manager, AnyPassword.
Warto również rozważyć aplikację na nasz telefon, z której będziemy mogli skorzystać niemal wszędzie, a nawet jeżeli telefon wpadnie w nieodpowiednie ręce to bez hasła do aplikacji złodziej niewiele zyska.
Kolejną alternatywą są aplikacje portable, które pozwolą nam przenosić nasze hasła na dowolnym nośniku danych komputerowych, bezpiecznie zapisane w menedżerze haseł. Przykładami takich aplikacji są: KeePass Password Safe Portable, Password Gorilla Portable.