Jak bezpiecznie przechowywać hasło?

Bezpieczeństwo hasła jest tak samo ważne jak jego siła. Jeżeli jesteśmy w stanie zapamiętać wszystkie silne hasła jakie są nam potrzebne to wydaje na się, że możemy mieć pewność iż jest ono bezpieczne. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna.

Uwaga! Redakcja portalu, jak i firma Webvisor Sp. zo.o. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe z używania przytoczonych poniżej programów.

Ponieważ ciężko jest zapamiętać wszystkie hasła zwłaszcza, jeżeli są one często aktualizowane to warto pomyśleć o wykorzystaniu do tego zadania programu, który za nas będzie pamiętał, i przechowywał hasła.

Nie warto korzystać z aplikacji internetowych oferujących przechowywanie haseł, jest to bardzo niebezpieczne ponieważ potencjalny napastnik chętniej zaatakuje serwis przechowujący dany setki (albo nawet tysięcy) użytkowników, do kilku (kilkunastu) serwisów (w tym banków i danych płatniczych dla kart kredytowych), niż pojedynczy komputer w celu wykradzenia danych pojedynczej osoby. Po prostu jest to dla niego czasowo nie opłacalne.

Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie aplikacji dedykowanej dla naszego systemu operacyjnego (niezależnie od tego czy korzystamy z komórki, czy z komputera). Aplikacja taka powinna się cechować bezpiecznym przechowywaniem haseł, a nie tylko możliwością ich przechowywania i łatwego odszukiwania i kopiowania (podobną funkcjonalność można by przecież osiągnąć korzystając ze zwykłego pliku dowolnego arkusza kalkulacyjnego, ale bezpieczeństwo tak przechowywanych haseł można by poddać w wątpliwość).

Przykładami bezpiecznych aplikacji, jakie można wykorzystać są:
KeePass Password Safe, Access Manager, AnyPassword.

Warto również rozważyć aplikację na nasz telefon, z której będziemy mogli skorzystać niemal wszędzie, a nawet jeżeli telefon wpadnie w nieodpowiednie ręce to bez hasła do aplikacji złodziej niewiele zyska.

Kolejną alternatywą są aplikacje portable, które pozwolą nam przenosić nasze hasła na dowolnym nośniku danych komputerowych, bezpiecznie zapisane w menedżerze haseł. Przykładami takich aplikacji są: KeePass Password Safe Portable, Password Gorilla Portable.